Zagęszczanie włosów

Ludzki organizm samoczynnie wytwarza szereg barier ochronnych, ograniczających nieustanne oddziaływanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Gdy dochodzi do zaburzeń prawidłowego funkcjonowania procesów syntezy wspomnianych barier, organizm wymaga wsparcia metodami, stanowiącymi pokłosie rozwoju medycyny, technologii, inżynierii i kosmetologii.

Występujące na większości powierzchni skóry, włosy stanowią jedną z podstawowych, naturalnych barier ochronnych. Te gęsto pokrywające skórę głowy, cechuje charakterystyczny układ wzrostu, ukośny i nierównomierny. Ich aktywność jest cykliczna, przechodzą sukcesywnie ze stanu spoczynku do fazy wzmożonego wzrostu i odwrotnie.

Wszelkie nieprawidłowości, które stwierdza się w ich strukturze odzwierciedlają stan oraz stopień ingerencji chemicznej (środki do trwałej ondulacji, farby i szampony koloryzujące) i mechanicznej (szarpanie, ciągnięcie, tarcie, zabiegi z wykorzystaniem wysokich temperatur). Nawet najbardziej gęste i silne włosy, stale narażone są na liczne uszkodzenia, które nieuchronnie pogarszają ich kondycję. Wewnętrzna wrażliwość mieszków, w których osadzone są nitki sprawia, że czynniki egzogenne i endogenne oddziałują na ich funkcjonowanie, powodując negatywne zmiany w rozwoju włosa. Przyczyniają się do ich osłabienia, zwiększenia łamliwości, a w późniejszych stadiach również utraty – częściowej lub całkowitej.

Zagęszczanie włosów to proces sukcesywnego zwiększania ich objętości w miejscach ubytków. Przed podjęciem decyzji o wyborze metody zagęszczania, stosuje się trichogram, badanie diagnostyczne skóry głowy, służące mikroskopowej ocenie mieszków. Ma ono zastosowanie w przypadkach nadmiernej utraty włosów u pacjentek, niezależnie od wieku, jak i u pacjentów, u których umożliwia zdiagnozowanie choroby łysienia androgenowego.

Gdy stan włosów pogarsza się, widoczne są ubytki, a odsłonięta skóra głowy staje się poważnym problemem psychofizycznym, stosuje się metody zagęszczania. Zabiegi przybierają najróżniejsze formy – od zwiększania objętości poprzez doczepianie pasem, po pobudzanie mieszków do efektywniejszego funkcjonowania, stanowiące ingerencję podskórną. Zabieg mezoterapii igłowej, jeden z wykonywanych w Klinice, polega na wstrzykiwaniu czynnych substancji, stymulujących podziały komórkowe. Sposób podania nie stanowi ingerencji w barierę przewodu pokarmowego. Podawane podczas zabiegu substancje są izotoniczne, a zgodność parametrów chemicznych sprawia, że rozpuszczają się w naturalnych roztworach wodnych.

W Klinice, przy zabiegach zagęszczania, wykorzystuje się też preparaty kondycjonujące. Stosowane szampony, emulsje, balsamy, maski, ekstrakty, ampułki i olejki dedykowane są pacjentom, których skóra głowy wymaga czynnej pomocy. Środki te zalecane są przy naprawie uszkodzonych włókien. Substancje czynne w nich zawarte, wnikając w strukturę łodygi, zwiększają jej ukrwienie i stymulują mieszki do produkcji. Drogą do zagęszczenia włosów jest w naszym mniemaniu efektywne zapobieganie ich wypadaniu, poprzez wewnętrzne i zewnętrzne odżywienie.