Łysienie – leczenie

Problem wypadania włosów

Codzienna pielęgnacja włosów powinna być na porządku dziennym tak jak mycie twarzy czy szczotkowanie zębów po posiłku. Ponad 90% włosów jest w każdej chwili w fazie wzrostu. Pozostała część jest w stanie spoczynku i to one wypadają. Codziennie człowiek traci zatem od 50 do 100 włosów. Jednak w momencie, gdy odpływ prysznica jest zapchany, a my zauważamy przerzedzenie na głowie, jest to powód do obaw. Łysienie to choroba, z którą powinniśmy się niezwłocznie zgłosić do specjalisty w tej dziedzinie.

Gęste i zdrowe włosy to marzenie wielu osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jednak ich nadmierne wypadanie może przysporzyć wielu zmartwień. Przyczyn łysienia może być wiele, dlatego niekiedy ciężko znaleźć źródło.

Przyczyny

Problem ten nasila się najczęściej w okresie wiosennego oraz jesiennego przesilenia, może oznaczać burzę hormonów u kobiet po ciąży lub jest związany z trybem życia. Niewystarczająca ilość snu, a także stres sprawia, że organizm jest osłabiony, a to może znacznie zwiększyć proces wypadania włosów.

Dieta ma również ogromne znaczenie. Warto zatem przyjrzeć się produktom, jakie spożywamy i sprawdzić, czy zawierają one dostateczne ilości cynku, żelaza, białka, a także witamin A, C i E. Wymienione wcześniej witaminy mają największy wpływ na kondycję włosów i mogą zmniejszyć skutki łysienia. Warto zatem wzbogacić dietę o pełnoziarniste pieczywo, kaszę oraz warzywa, a ograniczyć nadmierne spożywanie kawy, cukru i żywności przetworzonej.

Należy jednak pamiętać, że łysienie może mieć także podłoże genetyczne lub wynikać z innych chorób skóry głowy, takich jak łojotok, łupież czy łuszczyca. Nasz gabinet zlokalizowany jest w Warszawie, gdzie można wykonać badania pod tym kątem.

Wypadanie włosów u mężczyzn i kobiet

Częstszym widokiem jest łysiejący mężczyzna, niż kobieta, jednak prawda jest taka, że problem ten dotyka obu płci. Najczęstszą odmianą jest łysienie męskie androgenowe. Występuje u większości panów powyżej 50 roku życia. Pozostałe rodzaje utraty włosów to plackowate, bliznowaciejące, telogenowe, całkowite oraz okresowe. Włosy najczęściej traci się również w wyniku leczenia onkologicznego.

W przypadku kobiet utrata włosów związana jest z nieprawidłową pielęgnacją skóry głowy. Przyczyniają się do tego zbyt silne detergenty, a także wysoka temperatura, np. wskutek codziennego używania suszarki. Oprócz tego za problem łysienia odpowiedzialny jest niski poziom estrogenu, menopauza oraz nadmierny stres.

Diagnostyka trychologiczna

By poznać główny powód, który jest odpowiedzialny za łysienie, warto odwiedzić specjalistę. W naszym gabinecie w Warszawie przyjmuje trycholog, przed którym włosy nie mają tajemnic. Im szybciej rozpoczęta zostanie kuracja, tym lepsze mogą być jej efekty. Dążymy jednak do tego, by całkowicie zatrzymać chorobę i cofnąć jej skutki na tyle, na ile jest to możliwe.

W trakcie wizyty u trychologa przeprowadzony zostanie wywiad, a także badanie mikrokamerą. Pozwala ono wykryć problemy związane z łysieniem, a także oszacować liczbę nowych włosów, które są w fazie wzrostu. Dokładniejsza ocena obejmuje analizę składu pierwiastkowego włosa. Wyniki powinny wykazać niedobory żywieniowe. Przed badaniami należy jednak zastosować się do zaleceń, czyli nie myć głowy przez co najmniej 24 godziny, a także nie stosować żadnych kosmetyków do stylizacji, takich jak pianki, lakiery, pasty czy żele. Ponadto włosy nie powinny być świeżo po farbowaniu, dlatego zaleca się odczekanie kilku tygodni.

Leczenie

Po przeprowadzeniu wszystkich etapów badania trychologicznego specjalista określi i dobierze optymalną metodę leczenia, których w obecnych czasach jest naprawdę sporo. W sprzedaży jest wiele leków, preparatów, szamponów, a także odżywek, które zapobiegają skutkom łysienia, jednak całkowicie nie zatrzymają tego procesu.

Jedną z najskuteczniejszych metod jest mezoterapia igłowa. Wspomniany zabieg kosmetyczny polega na wprowadzeniu w skórę głowy mikroskopijnych igiełek, które zawierają koktajl witaminowo-minerałowy lub osocze bogatopłytkowe. W ten sposób cebulki są pobudzane do wzrostu. Kuracja ta wymaga jednak kilkukrotnego powtórzenia, by efekty były widoczne i zadowalające. Wielu pacjentów decyduje się także na przeszczep włosów, jednak metoda ta jest długotrwała i wymaga ogromnych pokładów cierpliwości. Łyse okolice głowy pokryte są włosami z okolic niewrażliwych na androgeny. Najlepsze rezultaty pojawiają się u osób z mało lub średnio nasilonym łysieniem.

W prowadzonym przez nas gabinecie w Warszawie leczymy nie tylko łysienie u kobiet i mężczyzn, ale także inne schorzenia skóry głowy. Należy do nich łupież, łojotok czy łuszczyca. Ostatnia z wymienionych chorób ma podłoże autoimmunologiczne i objawia się zmianami skórnymi w postaci czerwonych plam.

Inne choroby związane ze skórą głowy

Coraz więcej pacjentów cierpi także na atopowe zapalenie skóry, które jest określane jako kolejna choroba cywilizacyjna XXI wieku. Głównymi symptomami jest zaczerwienienie, wypryski i świąd, co wywołuje spory dyskomfort u pacjentów. Niestety tego schorzenia nie można całkowicie wyleczyć, a systematyczne wizyty u specjalistów pomagają złagodzić objawy.

W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących znaków, jakie wysyła nam organizm, nie można ich bagatelizować i niezwłocznie udać się do specjalisty, np. dermatologa czy trychologa.