Właściwości aloesu

Z ok. 360 wszystkich gatunków aloesu, 20 uznawanych jest za lecznicze. W kosmetologii, dermatologii i trychologii najczęściej stosowane są 2 gatunki: aloes zwyczajny(Aloe Vera) oraz aloes drzewiasty. Miąższ aloesu składa się w 96% z wody. Pozostałe 4% zawiera duże ilości minerałów, aminokwasów, witamin, enzymów, polisacharydów, które mają udowodnione dobroczynne właściwości na skórę.

W skórce liścia aloesu znajdują się składniki o silnych właściwościach przeczyszczających. Po obraniu go ze skórki posiada już tylko dobroczynne właściwości dla organizmu ludzkiego. Cenne działanie, po zastosowaniu aloesu na skórę, wynika przede wszystkim z obecności w jego miąższu polisacharydów. Naturalnie występują one w skórze, gdzie wchodzą w skład bariery ochronnej naskórka, dlatego też aloes nałożony na skórę pełni funkcję łagodzącą podrażnienia, zmiękczającą i nawilżającą.

Aloes stosowany na włosy jest humektantem, czyli działa nawilżająco i umożliwia utrzymanie wilgoci we włosach. Stosowany na skórę głowy nawilża ją, łagodzi swędzenie, eliminuje suchy łupież i przywraca odpowiednie pH skóry głowy. Pobudza on także porost włosów. Stosowany na włosy nawilża je i wygładza. Jest rozpuszczalny w wodzie więc nie nadbudowuje się na powierzchni włosów.

Miąższ z aloesu można nakładać bezpośrednio na skalp. Na włosy, lepiej połączyć go z wybranym olejem roślinnym w stosunku 1:1 i nałożyć na mokre lub suche włosy, a następnie zmyć. Do pielęgnacji domowej można także kupić gotowy żel aloesowy. Należy jednak pamiętać aby był w jak najczystszej postaci, najlepszy będzie taki zawierający 99% aloesu w swoim składzie.

Warto pamiętać o tych dobroczynnych właściwościach aloesu i często sięgać po kosmetyki do skóry głowy i włosów zawierające aloes.