Trychologia

Trychologia to specjalizacja, która zajmuje się schorzeniami i chorobami skóry głowy oraz problemami z wypadaniem włosów. Głównym zadaniem trychologia jest wykonanie precyzyjnej analizy stanu skóry głowy i cebulek włosowych oraz dokonanie diagnozy ewentualnych schorzeń. Następnie trycholog musi określić przyczyny powstania zaobserwowanych problemów oraz dobrać odpowiednią metodę ich leczenia i wybrać na przyszłość skuteczny sposób pielęgnacji włosów, który zapobiegnie nawrotom leczonych problemów. Trycholog nie jest lekarzem, ale wykonuje czynności, które mieszczą się w obrębie zadań dermatologa, z tą różnicą, że nie interesują go problemy skórne występujące w innych częściach ciała, a jedynie te, które są na głowie.

Kiedy powinniśmy się wybrać na wizytę do trychologa?

Na wizytę do trychologia powinniśmy się umówić, jeśli zaobserwujemy niepokojące zmiany na skórze głowy. Może to być łupież, przetłuszczona skóra głowy, częste swędzenie, przyspieszone wypadanie włosów, zaczerwienienia czy krostki. Diagnostyka i leczenie wszystkich tego typu problemów jest w zakresie zainteresowań trychologia. Na skorzystanie z jego usług do tej pory najczęściej decydowały się kobiety, których martwił pogarszający się stan ich włosów, jednak w ostatnim czasie sytuacja ta się nieco zmieniła i w naszej przychodni trychologicznej coraz częściej przyjmujemy również panów.

Najczęstsze problemy i choroby skóry głowy

Zakres pracy trychologa można podzielić na dwie grupy: diagnostyka i leczenie chorób skóry głowy oraz leczenie problemów z włosami.

W pierwszej grupie mieszczą się wszystkie najczęściej występujące choroby i schorzenia skóry głowy, trycholog zajmuje się więc, m.in. leczeniem łupieżu, łuszczycy, łojotokowego i atopowego zapalenia skóry, ciemierzycy czy łojotoku. Cały proces leczenia odbywa się z zastosowaniem najnowszych metod, kuracji i najwyższej klasy kosmetyków cenionych przez specjalistów na całym świecie.

Jeśli zaś chodzi o problemy z włosami, to trycholog może pomóc pacjentkom (i pacjentom), którzy zgłaszają się do niego z problemami z łamliwymi czy zbyt rzadkimi lub słabymi włosami. Trycholog zajmuje się także leczeniem wypadania włosów oraz leczeniem łysienia, i to zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.