Przeszczep włosów

Przeszczep włosów polega na pobraniu mieszków włosowych z okolicy, w której występuje permanentny wzrost włosów (okolica dawcza) i wszczepieniu ich w okolicę wyłysiałą (okolica biorcza). Okolicą dawczą najczęściej jest potyliczna część skóry głowy, a także czasami części boczne. Mieszki włosowe w tych okolicach nawet po przeszczepie w okolicę wrażliwą na wszelkie czynniki prowadzące do łysienia (w tym także DHT) nie tracą swoich cech- grubości, koloru. Nie ulegają one miniaturyzacji, dlatego też efekt po przeszczepie jest trwały. Nie mniej jednak należy liczyć się z tym, że po przeszczepie ważne jest wzmacnianie mieszków włosowych, które nie zostały przeszczepione, gdyż one wciąż będą ulegały zanikowi.

Pierwotnie i czasami jeszcze wciąż wykorzystywaną metodą przeszczepu jest metoda paskowa “Strip”. Polega ona na wycięciu paska skóry z części potylicznej, najczęściej od jednego do drugiego ucha, oddzielaniu pojedynczych mieszków i wszczepianiu ich w okolicę wyłysiałą. Metoda ta niesie za sobą 3 główne wady, dlatego też przeszczepów tego rodzaju wykonuje się na świecie coraz mniej. Wady te to przede wszystkim: nieestetyczna, zazwyczaj mocno widoczna blizna z tyłu głowy, długi okres rekonwalescencji po zabiegu oraz dość wysokie ryzyko powikłań.

Nowszym sposobem przeszczepu włosów jest metoda “FUE” Follicular Unit Extraction, która polega na pobieraniu i wszczepianiu pojedynczych mieszków włosowych. Zabiegi wykonywane są przez wyspecjalizowanych lekarzy ale także przez roboty- nowoczesne urządzenia, które ułatwia i przyspiesza zabieg.

Przeszczep włosów jest metodą ostateczną, jeśli inne metody trychologiczne nie przynoszą efektów lub jeśli proces łysienia jest skrajnie zaawansowany.