Wypadanie włosów

Utrata włosów niepokoi i często skłania do pilnej wizyty u trychologa lub dermatologa. Jednak wypadające włosy nie zawsze oznaczają, że coś jest nie tak i niezbędne jest leczenie. Dopiero utrata powyżej 100 włosów dziennie powinna nas skłonić do działania.

 

Wiele osób zgłasza się do specjalistów od skóry głowy z problemem wypadających włosów, choć ta utrata nie jest duża i mieści się w normach. Okazuje się, że liczba traconych włosów jest subiektywna i nie zawsze wrażenie pacjenta pokrywa się z rozpoznaniem eksperta.

Jednak gdy ubytki stają się znacząco większe od normy, należy zarezerwować wizytę u specjalisty, który rozpozna przyczynę i zaleci leczenie. Wśród źródeł problemu można wymienić:

  1. CHOROBY ZAKAŹNE, które wywołują przejściowe lub przewlekłe łysienie. Jest to szczególnie prawdopodobne przy chorobach spowodowanych przez gorączkę, niedobory pokarmowe i toksyny. Włosy wypadają z reguły w okresie od 2 do 4 miesięcy od momentu ustąpienia gorączki. Leczenie polega na podawaniu substancji wzmacniających i witamin.
  2. WYBRANE FRYZURY, powodujące napięcia włosów i w efekcie ich wypadanie. W takich przypadkach konieczna jest zmiana sposobu uczesania. Szczególnie niebezpieczne w tym kontekście mogą być fryzury typu koński ogon lub kok.
  3. LEKI na choroby nowotworowe, łuszczycę, tarczycę, leki przeciwkrzepliwe oraz środki antykoncepcyjne. Włosy zaczynają wypadać kilka tygodni od rozpoczęcia leczenia, a łysienie ustępuje po odstawieniu leków lub po pewnym czasie, nawet jeśli leki są nadaj stosowane.
  4. ZATRUCIE rtęcią, talem lub arsenem. Włosy wypadają niemal całkowicie, a zaczynają odrastać dopiero po kilku tygodniach od usunięcia trucizny z organizmu.
  5. CHOROBY OGÓLNOUSTROJOWE takie jak choroby tarczycy i toczeń rumieniowaty. Łysienie ustępuje po wyleczeniu choroby.
  6. CHOROBY SKÓRY, które z oczywistych względów osłabiają skórę głowy.

Należy pamiętać o tym, że wypadanie włosów może mieć także podłoże psychiczne. Przewlekły stres i traumy to czynniki zwiększające prawdopodobieństwo pojawiania się takiego problemu. Równie niebezpieczne są drastyczne diety odchudzające, nieumiejętne lub zbyt intensywne farbowanie oraz stosowanie zbyt silnych kosmetyków.

Każdy przypadek jest inny, dlatego leczenie wypadania włosów powinno być odpowiednio dobrane do każdego pacjenta. Liczy się zarówno jego stan zdrowia i przyczyna problemu, ale także płeć i wiek. Dlatego zanim rozpoczniemy leczenie, badamy naszych pacjentów i w razie potrzeby kierujemy do ginekologa, endokrynologa lub psychologa. Pełna informacja na temat stanu zdrowia klienta to pierwszy etap każdej skutecznej kuracji.

W naszej klinice pod uwagę bierzemy wszystkie te czynniki i dopasowujemy właściwe preparaty i kuracje. Nasza wiedza, doświadczenie i wyposażenie kliniki pozwalają na zastosowanie każdej skutecznej metody, z wykorzystaniem dowolnych preparatów. Jesteśmy przygotowani na rozpoczęcie kuracji w każdej chwili, niezależnie od źródła problemu i jego stopnia zaawansowania.

Samodzielny wybór leków bez wizyty u specjalisty może spowodować więcej szkody niż pożytku. Dlatego zachęcamy do zarezerwowania wizyty, która rozpocznie proces pozbywania się uciążliwego problemu.