Łuszczyca

Jeśli chodzi o choroby skóry głowy, jedną z częstszych dolegliwości jest łuszczyca. Jej objawy należą do tych szczególnie doskwierających i utrudniających codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Skupiska grubych, twardych łusek z pewnością nie wyglądają korzystnie; możliwe jest jednak świadczenie wsparcia i, za pomocą odpowiednich zabiegów oraz leczenia, złagodzenie przebiegu tej przewlekłej choroby.

Skąd bierze się łuszczyca?

Jest to niezaraźliwa, ale przewlekła choroba, która w dużej mierze może mieć podłoże genetyczne. Początkowo może przypominać łupież. Jeśli w rodzinie występują tego typu problemy skórne, prawdopodobne jest zachorowanie w którymś okresie swojego życia. Innymi czynnikami, które mogą spowodować powstawanie swędzących i odznaczających się plam są infekcje bakteryjne, wirusowe czy ogniska zapalne. Możliwe jest również nabawienie się tej dolegliwości poprzez uszkodzenia skóry, od zadrapań i blizn zaczynając, aż na stałym ucisku lub nadmiernej ekspozycji na słońce kończąc. Do łuszczycy może się przyczynić również przyjmowanie konkretnych leków oraz regularne spożywanie dużych ilości alkoholu oraz palenia papierosów. Innym powodem może być długotrwały stres czy traumatyczne wydarzenie.

Jak wygląda łuszczyca?

Ogniska chorobowe są bardzo widoczne, więc mogą być źródłem dużego dyskomfortu. Niekiedy, na pewien czas, mogą się zmniejszać, ale później często choroba powraca w ostrzejszej formie – tak więc leczenie jest nadal konieczne. Jej przyczyn można szukać w genach, ale w wielu wypadkach jest to skutek osłabienia układu odpornościowego w wyniku szczególnie głębokiej traumy lub przedłużającego się stresu.

Powodem zmian jest zbyt szybkie regenerowanie się skóry. W ustabilizowanym procesie, skóra zdąży się złuszczyć i odpaść, zanim pojawi się nowa warstwa. Jednak, w przypadku tej choroby, nowa warstwa pojawia się, zanim zdąży odpaść poprzednia. To właśnie przez to pojawiają się owe swędzące i grube ślady, które nie tylko są nieestetyczne, ale także świadczą o nieleczonym schorzeniu. Może ono pojawiać się zarówno na skórze głowy, jak i okolicach uszu i karku. Oczywiście, łuszczyca to nie tylko problem skalpu – może się ona pojawić w wielu miejscach na ciele.

Jak przebiega leczenie?

Nasz zespół może świadczyć wsparcie osobom cierpiącym na tę chorobę. Możliwa jest pomoc, jeśli chodzi o usunięcie objawów na dłuższy czas. W pierwszej kolejności skupiamy na się na usuwaniu skupisk łusek. Jeśli to konieczne, zmiękczamy je specjalnymi olejkami, a następnie likwidujemy przy pomocy peelingów. Gdy pozbędziemy się uciążliwych objawów, możliwe jest przejście do drugiego etapu, czyli do regulacji tempa wytwarzania komórek skóry. Sprawia to, że stan zapalny słabnie, a na skórze przestają się pojawiać zrogowaciałe naleciałości.

Leczenie i profilaktyka łuszczycy

Każde leczenie jest dopasowane do stadium choroby. Używamy takich preparatów, które w danej sytuacji są bezpieczne dla zdrowia i skuteczne. Widoczna poprawa stanu skóry może nastąpić już po kilkunastu dniach.

Naszym pacjentom rekomendujemy także zmiany w stylu życia, które powinny ograniczyć objawy choroby. W ramach leczenia doradzamy odstawienie alkoholu i rezygnację z ostrych przypraw oraz znaczne ograniczenie spożywania słodyczy. Ponadto sugerujemy unikanie słońca, częstszą pielęgnację skóry i powstrzymywanie się przed drapaniem dotkniętych chorobą obszarów. Polecamy również ostrożną pielęgnację włosów – najlepiej używać delikatnych szamponów zarekomendowanych do problematycznej skóry głowy, a także zaopatrzyć się w grzebień, który będzie miał delikatne i zaokrąglone końcówki lub też w bardzo miękka szczotkę. Dzięki temu, skóra i ogniska zapalne nie będą niepotrzebnie podrażniane podczas codziennego czesania.

Rozpoczęcie leczenia

Jednak najbardziej skuteczne jest leczenie pod okiem specjalistów. Pacjenci, którzy się do nas zgłaszają, mogą zauważyć zmiany na lepsze – zarówno jeśli chodzi o stan zdrowia, jak i samopoczucie oraz komfort codziennego funkcjonowania. Warto spróbować kuracji i zmierzyć się z łuszczycą, jako że odpowiednie leczenie może wpłynąć na stan zdrowia. Aby skorzystać z świadczonej pomocy i rozpocząć kurację wystarczy zarezerwować pierwszą wizytę.