Łuszczyca skóry głowy

Łuszczyca to przewlekła choroba zapalna charakteryzująca się zmianami rumieniowo – złuszczającymi. Może występować rodzinnie (typ I), zazwyczaj przed 40 r. ż. lub bez obciążenia genetycznego (typ II), zazwyczaj po 40 r. ż. Ze względu na obszar, w którym występują zmiany chorobowe i ich charakter wyróżnią się: łuszczycę drobnogrudkową, łuszczycę krostkową, łuszczycę zwyczajną dłoni i stóp, przewlekłą łuszczycę plackowatą, łuszczycę odwróconą, łuszczycę paznokci, erytrodermię łuszczycową oraz łuszczycę owłosionej skóry głowy. 

W przebiegu łuszczycy dochodzi do 8-krotnego skrócenia cyklu komórkowego komórek naskórka-keratynocytów. Normalnie przejście każdej komórki z warstwy podstawnej do rogowej trwa 28 dni, a u pacjentów z łuszczycą zajmuje to tylko 3 – 4 dni. Łuszczyca często mylona jest z łojotokowym zapaleniem skóry i grzybicami. Dokładna etiologia łuszczycy wciąż nie jest znana, wiadomo jednak, że współdziałają tu uwarunkowania genetyczne i środowiskowe. Zmiany chorobowe w łuszczycy zaostrza wiele czynników m.in.: stres, alkohol, nikotyna, infekcje, urazy mechaniczne, zaburzenia hormonalne, ciąża oraz niektóre leki.

Łuszczyca skóry głowy stanowi duży odsetek problemów, z jakimi przychodzą pacjenci do gabinetu trychologicznego. Najczęściej uskarżają się na swędzenie, ból, nadwrażliwość skóry głowy ale także wzmożone wypadanie włosów. Zmiany w obrębie owłosionej skóry głowy są trudne do ukrycia a co za tym idzie – mocno obniżają jakość życia. Prawidłowe rozpoznanie problemu dzięki wywiadowi trychologicznemu i wykonanej trychoskopii to podstawa dobrania odpowiedniego leczenia. Ważne jest holistycznie podejść do problemu – ustalenie pielęgnacji domowej jak i gabinetowej, odpowiedniej diety i suplementacji. Terapie ogólnoustrojowe przeznaczone są przede wszystkim jako ostateczność, w momencie kiedy inne metody nie wystarczają. 

Preparaty do skóry głowy z łuszczycą powinny wykazywać złożone działanie: keratolityczne – złuszczające, które służą usunięciu nawarstwionego naskórka; przeciwzapalne; przeciwświądowe; nawilżające; łagodzące oraz odbudowujące barierę hydrolipidową. Nową metodą w walce z łuszczycą są zabiegi z wykorzystaniem światła LED, które działa na skórę kojąco, wycisza stan zapalny i reguluje złuszczanie.