Łojotokowe zapalenie skóry głowy

Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła, nawrotowa choroba zapalna, przebiegająca ze zmianami rumieniowo- złuszczającymi, występującymi głównie na owłosionej skórze głowy i w miejscach o największej aktywności gruczołów łojowych- twarzy i klatce piersiowej.
                   
Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry wciąż nie są do końca ustalone, rozpatrywanych jest wiele czynników współistniejących: udział drożdżaków Malassezia i zaburzenia w obrębie gruczołów łojowych- zarówno skład wydzielanego przez nie sebum jak i sam proces nadmiernego wydzielania.
 
Na skórze głowy zmiany najczęściej mają postać żółtych, tłustych łusek, którym towarzyszy silny świąd, złuszczanie i stan zapalny skóry. Włosy często są trudne do rozczesania, są pozlepiane. Stan skóry może poprawiać się pod wpływem światła słonecznego, a pogarsza się w okresie jesienno- zimowym, na skutek wahań temperatury i suchego powietrza z powodu ogrzewania. Zmiany skórne nasilają się także pod wpływem różnych czynników emocjonalnych i środowiskowych m.in.:
 
● pod wpływem stresu;
 
● osłabionej odporności;
 
● na skutek niewłaściwej diety (alkohol, ostre potrawy, niedobory cynku, selenu, witamin z grupy B);
 
● przyjmowania niektórych leków;
 
● na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji skóry.
 
Łojotokowe zapalenie jest chorobą przewlekłą, której leczenie obejmuje przede wszystkim zmniejszenie stanu zapalnego, ograniczenie złuszczania i świądu. Ze względu na nawrotowy charakter choroby należy wprowadzić odpowiednią podstawę leczenia czyli codzienną, domową pielęgnację ale także należy okresowo wprowadzać mocniejsze działania w postaci zabiegów trychologicznych. Działania takie powinny obejmować przede wszystkim oczyszczanie skóry- kuracje przeciwgrzybicze i przeciwłojotokowe, bez nadmiernego złuszczania. Ważne jest także aby nie zapomnieć o nawilżaniu skóry.