Jaki wpływ mają androgeny na włosy u mężczyzn?

Androgeny to grupa hormonów płciowych, w skład której wchodzą: testosteron, dihydrotestostern (DHT) i dehydroepiandrostendion (DHEA). W organizmie mężczyzny są one produkowane w jądrach, przez komórki Leydiga oraz w przypadku DHEA także w nadnerczach. Wpływają one na budowę ciała, kształtowanie narządów płciowych, libido, tembr głosu ale także właśnie na owłosienie.

Wzrost włosów u człowieka jest regulowany przez wiele hormonów, w tym także przez androgeny. Efekt ich działania jest różny w zależności od okolicy ciała. Ten sam hormon u jednego człowieka, wpływa na mieszki włosowe pobudzająco i hamująco na różnych partiach ciała. U mężczyzn androgeny pobudzają wzrost włosów na twarzy i  na klatce piersiowej. Niższy ich poziom stymuluje mieszki włosowe w okolicy pach oraz w okolicy łonowej. Jednocześnie wysoki poziom androgenów może powodować łysienie w obrębie skóry głowy. Hormony te jednocześnie pobudzają gruczoły łojowe i potowe do pracy.

Łysienie androgenowe jest zależne od czynników genetycznych i hormonalnych. Rozpoczyna się od utraty włosów w okolicy czołowej(zakola) a następnie ze szczytu głowy. Mieszki włosowe w obrębie skóry głowy ulegają miniaturyzacji, dochodzi do przekształcenia mieszków włosów ostatecznych do mieszków włosów meszkowych. Na skutek tego włosy stają się cieńsze i krótsze. Na szczęście proces ten można spowolnić lub całkowicie zatrzymać, stosując odpowiednie kuracje trychologiczne.