Czym jest łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety, jest to najpowszechniejszy rodzaj łysienia. Polega ono na stopniowej, postępującej miniaturyzacji mieszków włosowych, prowadzącej do ich zaniku. Ten typ łysienia powodują przede wszystkim androgeny- testosteron, androstendion, dehydroepiandrostendion (DHEA) i dihydrotestosteron (DHT).

Mieszki włosowe wykazują największą wrażliwość na dihydrotestosteron, który powstaje jedynie przy udziale enzymu 5-alfa-reduktazy. U mężczyzn mieszki włosowe najbardziej wrażliwe na działanie androgenów znajdują się na zakolach i z tyłu, na czubku głowy, dlatego też zawsze w tych okolicach rozpoczyna się łysienie androgenowe typu męskiego. U kobiet, mieszki włosowe najbardziej podatne na działanie tych hormonów znajdują się w okolicy czołowej. Zarówno u kobiet jak i mężczyzn, mieszki włosowe znajdujące się na potylicy nie wykazują wrażliwości na działanie androgenów.

Łysienie androgenowe im wcześniej wykryte, tym oczywiście jest łatwiejsze do zahamowania a nawet częściowego odwrócenia. Ważne jest, aby w kuracji połączyć blokowanie miniaturyzacji mieszka włosowego oraz stymulowanie porostu nowych włosów. Do walki z łysieniem androgenowym najczęściej wykorzystuje się zabiegi infuzji tlenowej, mezoterapii igłowej witaminowej, mezoterapii igłowej peptydowej, karboksyterapię a także laseroterapię. Rodzaj zabiegów uzależniony jest od stopnia zaawansowania łysienia. Na wizycie konsultacyjnej trycholog dobiera indywidualną kurację dla każdego pacjenta.